Vortex Mod Manager ile İlk Modunuzu Kurmak

Oyunları modlamak, modlamaya izin verilen oyunlara yeni bir soluk katmak için harika bir yoldur. Dünya çapında cömert yazarların paylaştığı farklı yaratım türlerinin kullanılmasıyla, orijinal oyunun sunduğundan çok farklı ve kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratabilirsiniz. Vortex Mod Manager tıpkı Nexus Mod Manager gibi çalışır ve Nexus Mod Manager artık geliştirilmemektedir.

Bazılarının söyleyebileceğinin aksine, modlama zaman içinde karmaşık bir hobi haline gelse de, ilk modunuzu kurmak oldukça basittir. Bu kılavuz, Vortex’i kurma ve yapılandırma sürecinde ve ardından ilk modunuzu kurarak size yol göstererek başlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu makale, modlamada yeni olanlar için hazırlanmıştır. Vortex kullanımı hakkında daha ayrıntılı bilgi için, Vortex sayfasına bakınız.

Başlamadan önce:

Bu rehber, Fallout 4 veya Skyrim Special Edition için mod kurmak isteyenler için hazırlanmıştır. Modlamak istediğiniz oyunun indirilip kurulduğundan ve en az bir kez başarılı bir şekilde çalıştırıldığından emin olun; çünkü bu, oyun dosyalarının doğru kurulumu için önemli olabilir. Henüz yapmadıysanız, bir Nexus Mods hesabı oluşturun. Kayıt ücretsizdir, Nexus Mods‘da bulunan tüm dosyalara erişim sağlar. Manuel mod kurulumu için bakınız .

İlk modu kurmak:

Vortex Mod Manager’i İndirin / Yükleyin Vortex indirme sayfasını ziyaret edin: Nexus Mods

Gerekirse, web sitesinin sağ üst köşesinde bulunan araçları kullanarak web sitesine giriş yapın. Vortex Mod Manager indirme sayfasının ‘Files’ sekmesine gidin ve “Manuel Download” seçeneğini tıklayın. Bu indirme işlemine başlayacaktır.

Vortex 1

 

Tarayıcınızın ayarlarına göre, dosyayı nereye kaydedeceğiniz sorulabilir veya belirli bir yere kaydedilmiş olabilir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, yükleme işlemine başlayacak olan indirilen dosyayı çalıştırın. Birkaç dakika sonra kurulum işlemi tamamlanacak ve Vortex otomatik olarak başlayacaktır. Gelecekte Vortex’i çalıştırmak için Windows masaüstünde ve / veya başlat menüsünde oluşturulan uygun yeni simgeye çift tıklayın.

Vortex Mod Manager’ı Yapılandırma

Öncelikle, Nexus Mods hesabınıza erişmek için Vortex’i yetkilendirmeniz gerekir. Vortex’in en üstünde bulunan “Login or Register” düğmesini tıklayın:

Vortex 2

Tarayıcınız, yetkilendirmenizi onaylamanızı isteyen Nexus Mods web sitesini açar ve görüntüler:

Vortex 3

Hesabınıza Vortex erişimi sağladıktan sonra, hangi oyunları yönetmek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Gösterge tablosunda “Let’s get you set up” bölümünde bulunan “Select a game to manage” seçeneğini tıklayın:

Vortex 4

‘Discovered’ sekmesine gidin. Vortex, orada görüntülenecek olan geçerli oyun kurulumlarını otomatik olarak bulmaya çalışacaktır. Yönetmek istediğiniz oyun gösterildiğinde, mod yönetimini etkinleştirmek için resme tıklayın (bu kılavuz için, lütfen Skyrim Special Edition veya Fallout 4’ü seçin). Seçiminiz yapıldıktan sonra, oyunun Vortex’in sol üst köşesinde, o anda yönetilmekte olan oyun olduğunu belirten görüntünün farkına varacaksınız.

ÇOKLU DİSK/ DEPOLAMA CİHAZLARI KULLANICILARI İÇİN

Oyunlarınızı Windows’dan farklı bir bölüme veya depolama aygıtına yüklediyseniz, modların uygun şekilde dağıtılmasını sağlamak için Vortex’i yeniden yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak için ayarlara gidin ve ‘mods’ sekmesini tıklayın. Burada, temel yolunuzu oyununuzla aynı bölümde bulunan bir klasöre ayarlayın ve Dağıtım Yöntemi seçeneğinin “Hardlink deployment” olarak ayarlandığından emin olun.

Oyuna mod ekleme

Geleneksel olarak, bu dağınık kısmı olurdu. Neyse ki Vortex mod kurulumunu indirmeyi ve yönetmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Yükleyeceğiniz ilk mod, Nexus Mods logosu ekleyerek oyununuzun ana menüsünün arka planının yerini alan basit bir mod olacaktır.

Skyrim Special Edition’ı modluyorsanız, aşağıdaki Nexus Mods sitesini ziyaret edin:

https://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/19746

Fallout 4’u modluyorsanız, aşağıdaki Nexus Mods sitesini ziyaret edin:

https://www.nexusmods.com/fallout4/mods/34515

“Files” sekmesine gidin ve “Mod Manager Download” düğmesini tıklayın:

Vortex 5

Tarayıcınız normal olarak Vortex’in görevi yerine getirmesi için izin isteyebilir.

Vortex 6

 

İndirmeyi başlattıktan sonra, Vortex Mod Manager başlatılacak, Windows’un ön planına çıkacak ve indirme işlemine başlayacaktır. İndirmenin ilerlemesini Vortex Mod Manager ‘ın sol sütunundan erişilen “İndirilenler” listesine giderek görebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Vortex’te bir bildirim mesajı ile bilgilendirileceksiniz. Bu bildirimde bulunan “install” düğmesine tıklamak ilk mod kurulum işlemini başlatır. Alternatif olarak, bu Vortex içindeki “Downloads” listesine giderek yapılabilir. Burada, mod başlığının yanındaki “install” butonuna tıklayabilirsiniz.

Vortex 7

Modun dosyalarını Vortex Mod Manager ‘ın hazırlama alanına çeken kurulumdan sonra, bu dosyaların oyun klasörünüze uygun şekilde dağıtılması gerekecektir. Bu adım kurulum tamamlandıktan sonra gösterilen bildirime tıklanarak yapılabilir.

Vortex 8

Bitti! Modlu oyunu çalıştırın.

Oyunu Vortex Mod Manager içinden başlatmak için uygulama penceresinin sol üst köşesindeki oyuna tıklayın. İndirilen modun etkinleştirilmesi başarılı olmuşsa, oyunun ana menü ekranının arka planında görüntülenen bir Nexus Mods logosu ile karşılaşmanız gerekir. Modun çalıştığını onayladıktan sonra, artık oyundan çıkabilirsiniz (alışacağınız bir şey).

Tebrikler, ilk mod kurulumunuz başarılı oldu!

Vortex 9

Modlama yolculuğunuza başlamak için hazırsınız. Ama bu sadece başlangıç…

Genel ipuçları:

Yüklemeden önce daima bir Mod’un açıklamasını tamamen okuyun.

Yazarlar ve yükleyiciler hemen hemen her zaman kurulum ve çalışmalarının kullanım amacı hakkında önemli talimatlar ve bilgileri mod açıklama sayfasına yazarlar. Açıklama, gereksinimlerinizin veya anlayışınızın ötesinde görünüyorsa, daha çok modlama deneyimi kazandıktan sonra geri dönmeniz en iyisi olabilir.

Her seferinde bir adım atınız.

Yüklediğiniz her modun olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını anlamak için test edin ortaya sorun çıkarsa bunları devre dışı bırakın veya kaldırın. Bunu akılda tutmak şüphesiz gelecekteki potansiyel baş ağrıları önleyecektir.

Dosya gereksinimlerinin farkında olun.

Bazen, modlar düzgün çalışması için önceden kurulmuş diğer modları gerektirir. Uygulanabilir olduğunda, bu bilgi her bir dosyanın açıklamasının en üstündeki “Requirements” kutusunda her zaman bulunabilir veya yazar tarafından modun ana sayfasında açıklanmış olabilir, her bir açıklamanın dikkatlice okunmasının oldukça önemidir.

Modlamanın uyumsuz kayıt dosyaları oluşturabildiğini anlayın.

Bir mod kurmadan önce, oyununuzu doğrudan kaydetmek en iyisidir. Ardından, mod ekledikten sonra bir sorun çıkarsa, modu devre dışı bırakıp önceki kaydınıza geri dönebilirsiniz.

Sorunlar kaçınılmaz olarak ortaya çıktığında, deneme yanılma bazen en iyi sonucu verir.

Bazı sorunlar yaşıyorsanız, en son modu devre dışı bırakmayı deneyin, Eğer bu yardımcı olmazsa, bir sonraki moda da devre dışı bırakarak sırasıyla devam edin ve test edin.

Diğer topluluk üyelerinden yardım isteyin.

Eğer yeterli seviyede ingilizceniz varsa, dosya sayfasına kibar ve ayrıntılı bir yorum (veya hata raporu) bırakın veya yazarlardan yardım alabileceğiniz ve mod kullanıcılarının deneyimini yaşayabileceğiniz forumlara katılın. Bir dosya açıklaması Nexus Mod Yöneticisi’ne (NMM) veya başka bir mod yöneticisine başvuruda bulunursa, Vortex Mod Manager ‘ın dosyayı uygun şekilde yönetebileceğini varsaymak güvenlidir.

Sonraki Adımlar:

Ortak dosya gereksinimleri

SKSE / F4SE

Skyrim Script Extender (SKSE) ve Fallout 4 Script Extender (F4SE), Skyrim / Fallout’u değiştirirken mod yazarlarına daha fazla özgürlük sağlar. Birçok mod kullanımlarını gerektirdiğinden bu dosyanın kurulum önerilir.

Kurulum elbette isteğe bağlıdır, ancak şiddetle tavsiye edilir.

http://skse.silverlock.org/

http://f4se.silverlock.org/

Daha fazla mod bulmak:

Skyrim Special Edition modları için şu adresi ziyaret edin:

Anasayfa: https://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition

En yüksek oy alan modlar: https://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/top

Kategoriye göre modlar: https://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/categories

Fallout 4 modları için şu adresi ziyaret edin:

Anasayfa: https://www.nexusmods.com/fallout4

En yüksek oy alan modlar: https://www.nexusmods.com/fallout4/mods/top/

Kategoriye göre modlar: https://www.nexusmods.com/fallout4/mods/categories/