Bölüm 1 Cheat Engine’i anlamak

1 – Cheat Engine’in nasıl çalıştığını öğrenin. Cheat Engine bilgisayarınızın RAM’inde depolanan ve bazıları oyun içi değerlere ait veri parçalarına erişebilir. Örneğin, oyun karakterinizin para birimine atanmış bir numarası varsa (örneğin, 500), “500” sayısı bir değer olarak kabul edilir. Cheat Engine kullanarak bu değerleri bilgisayarınızın RAM’inde bulup,listeleyip değiştirebilirsiniz.

 • Bir değeri değiştirmek, kendinize daha fazla item vermek, sağlığınızı artırmak ve benzeri şeyler yapmanızı sağlar.

2 – Cheat Engine’in pek çok oyunla çalışmayacağını anlayın. Bazı hile koruması veya çevrim içi çok oyunculu olan hiçbir oyun Cheat Engine ile çalışmaz ve Cheat Engine’i kullanmaya çalışmak, hesabınızın veya profilinizin çevrim içi oyunlardan engellenmesine neden olabilir.

 • Cheat Engine’i bir şekilde genellikle gerçek parayla satın alınan kaynakları elde etmek için kullanabilirseniz, hırsızlıktan yargılanabilirsiniz.
 • Cheat Engine yüksek profilli bir yazılımdır, bu yüzden çoğu oyun buna karşı bir çeşit korumaya sahiptir.

3 – Cheat Engine’in hangi oyunlarda işe yarayabileceğini bilin. Eski Tek oyunculu(Single player) oyunlar ve bazı Steam tek oyunculu oyunlar Cheat Engine ile çalışmalı, bununla birlikte, söz konusu oyunların görüntüleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bazı ekran değerlerine sahip olması gerekir.

 • Topluluk bağlantısı olmayan birçok çevrim içi flash oyuna (örneğin, çok oyunculu ve yüksek puansız) Cheat Engine ile müdahalede bulunulabilir.

Bölüm 2 Cheat Engine kurulumu

1 – Cheat Engine sayfasını açın. Bilgisayarınızın web tarayıcısında Cheat Engine adresine gidin.

2 – Download Cheat Engine’a tıklayın. Sayfanın orta üst kısmındaki büyük bir bağlantı.

 • Bu düğme üzerinde listelenen Cheat Engine’in güncel sürümüne de sahip olacaktır (ör. Download Cheat Engine 6.8.3)
 • Mac’te Cheat Engine kullanmaya çalışıyorsanız, bunun yerine Download Cheat Engine For Mac bağlantısını tıklayın.

3 – Ek yazılım kurulumunu seçin.(İsteğe Bağlı)

 • Mac’te bu adımı atlayın – indirme bağlantısını tıkladığınızda Cheat Engine DMG dosyasını otomatik olarak indirmeniz istenir.

4 – Cheat Engine’i yükleyin. Bunu yapmak, bilgisayarınızın işletim sistemine bağlı olarak değişecektir:

 • Windows – Cheat Engine kurulum dosyasını çift tıklayın, istendiğinde Evet’i tıklayın, İleri’ye tıklayın, “Kabul ediyorum” kutusunu işaretleyin ve İleri’ye tıklayın, İleri üç kez daha tıklayın, “McAfee WebAdvisor’ı yüklemeyi kabul ediyorum” kutusunun işaretini kaldırın ve İleriyi tıklayın ve Yükle’yi tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra, istendiğinde İleri’ye, ardından Sona tıklayın.
 • Mac – Cheat Engine DMG dosyasını çift tıklayın, istenirse yüklemeyi doğrulayın, Cheat Engine logosunu “Uygulamalar” klasörüne tıklayıp sürükleyin ve ekrandaki talimatları izleyin.

5 – Cheat Engine’i açın. Cheat Engine’i yüklemeyi tamamladıktan sonra Başlat (Windows) veya Launchpad’i (Mac) açın, ardından Cheat Engine seçeneğini tıklayın.

Bölüm 3 Cheat Engine Kullanımı

1 – Oyunu başlatın. Cheat Engine ile kullanmak istediğiniz oyunu açın.

 • Unutmayın, bu çevrim içi çok oyunculu veya sunucu tabanlı bir oyun olamaz.

2 – Değiştirilecek bir oyun girdisi belirleyin.Bir oyun girdisini değiştirebilmeniz için, değiştirmek istediğiniz değerin eklenmiş bir numarası olmalıdır (örneğin, ekran numarası olan bir sağlık çubuğu).

 • Numara ekranda olmalıdır. Örneğin, envanterinizde belirli bir öğenin adedini değiştirmek istiyorsanız, önce envanterinizi, öğenin numarasının bulunduğu sayfaya açmanız gerekir.

3 – Oyun penceresini simge durumuna küçültün. Oyunu simge durumuna küçülttükten sonra Cheat Engine’i açın(Cheat Engine’i oyuna girmeden de açabilirsiniz).

 • Bunu yaparken oyunu duraklatmayın.

4 – “Processes” simgesine tıklayın. Cheat Engine penceresinde, sol üst köşedeki bilgisayar şeklindeki simgeye tıklayın. Bu, bilgisayarınızın geçerli programlarını içeren bir açılır pencere açar.

5 – Oyununuzun işlemini seçin. Oyununuzu bulana kadar işlem listesinde ilerleyin ve ardından oyunun adını tıklayın. Bir tarayıcı oyunu için Cheat Engine’i kullanmaya çalışıyorsanız, bunun yerine tarayıcınızın adını seçin.

 • Oyununuz “Processes” listesinde görünmüyorsa, Cheat Engine’de düzenleyemezsiniz.
 • İlk önce pencerenin üstündeki İşlemler(Processes) sekmesini tıklamanız gerekebilir.

6 – Pencerenin altındaki Tamam’ı tıklayın. Bu oyunu Cheat Engine’de açacak.

7 – Ekrandaki numarayı arayın. Öncelikle bu işleme başlarken programın amacı karşımıza RAM’deki değerleri çıkartmak olduğu için program bize aradığımız değer haricinde birçok değer listeleyecektir ve tam olarak doğru değeri bulabilmemiz için değiştirmek istediğimiz değeri, örneğin sağlık değerimizi sürekli azaltıp arttırarak tam doğru değeri bulabiliriz. Bu bilgiyi aklımızda tutarak. Cheat Engine penceresinin üst kısmındaki “Value” yani “Değer” metin kutusuna tercih ettiğiniz boyuta iliştirilmiş sayıyı yazın ve ardından First Scan‘ı yani “İlk Tarama” yı tıklayın.

 • Örneğin, değiştirmeye çalıştığınız ekrandaki öğenin değeri 20 ise, “Değer” metin kutusuna 20 yazarsınız.

8 – Oyun içinde ekrandaki numaraları değiştir. Bunu nasıl yaptığınız oyunun kendisine bağlı olacaktır; örneğin, kendinize daha fazla sağlık vermeye çalışıyorsanız, bulmak istediğiniz sayınızı azaltmak için kendi sağlığınıza bilerek zarar verebilirsiniz.

 • Sonuçta, ekrandaki sayının önceki sayıdan farklı olması gerekir.

9 – Oyunu tekrar küçültün, ardından değişen numarayı arayın.Yeni numarayı “Değer” bölümüne yazın ve ardından Sonraki Tarama’yı yani “Next Scan“ı tıklayın. Bu, pencerenin sol tarafındaki değerlerin sayısını daraltacaktır.

10 – 4 veya daha az değer elde edene kadar arama işlemini tekrarlayın. Cheat Engine’in sol tarafında 4’ten fazla değer bulunmayana kadar numarayı değiştirip güncellenen numarayı aramaya devam edeceksiniz.

 • Sonunda, aradığınız önceki numarayı, her bir değerin sayısının “Önceki” yani “Previous” sütununda listelenirken, öğenin geçerli değeri “Değer” yani “Value” sütununda olacaktır.

11 – Değerleri seçin. En üstteki değeri tıklayın, ardından Shift tuşunu basılı tutun ve en alttaki değeri tıklayın. Vurgulanan tüm değerleri görmelisiniz.

12 – Değerleri adres listesine ekleyin. Değerler listesinin sağ alt köşesindeki kırmızı, çapraz oku tıklayın. Bunu yapmak, değerleri pencerenin altındaki adres listesine yerleştirir.

13 – Tüm değerleri seçin. Pencerenin altındaki bir değeri tıklayın, ardından Ctrl + A (Windows) veya ⌘ Command + A (Mac) tuşlarına basın.

14 – ↵ Enter tuşuna basın. Bu, Value yani aradığımız değeri değiştirmemizi sağlayacaktır. Bunun yerine bu alanı açmak için bir değeri çift tıklamanız gerekebilir.

15 – Kullanmak istediğiniz değeri girin. Ardından Tekrar Enter tuşuna basın veya Tamam’ı tıklayın

 • Örneğin, kendinize 1000 eşya vermek istiyorsanız, buraya 1000 yazınız.

17 – Oyunda değerin güncellenip güncellenmediğini kontrol edin. Oyunu yeniden açtığınızda, düzenlediğiniz değer girdiğiniz sayıyı yansıtmalıdır.

 • Güncellemeden önce değeri bir kez daha değiştirmeniz gerekebilir.